Dwunastu ApostrofówApostrof jest znakiem używanym w wielu językach, m. in. do skracania angielskich form gramatycznych czy nadania imionom wymyślonych, opkowych elfów odpowiedniego zabarwienia, aby brzmiały bardziej fantasy. Niestety, nie każdy umie używać apostrofu poprawnie Brytyjczycy czasami nie odróżniają your od you’re, polskim blogerom natomiast zdarza się wtykać go w każde słowo, które brzmi chociaż trochę zagranicznie.
Gdzie więc należy tego znaku używać, a gdzie się nie powinno?
Oto dwanaście ogólnych zasad podzielonych na dwie części.


Apostrof STOSUJE SIĘ:

01. W wyrazach pochodzenia obcego, w których nie wymawia się ostatniej litery. Np. Napisałam na fanpage’u Bruce’a Wayne’a, że jest głupi, a on dał mi bana i nazwał hejterem. Powiedziałam Harry’emu Potterowi, że Snape’owi spod szaty wystają różowe kozaczki, a on mi nie uwierzył.

02. Francuzi są dziwni i czasami nie wymawiają ostatniej litery, która jest spółgłoską. Dlatego francuskie imię Charles (czyt. Szarl) odmienia się Charles’a, natomiast angielskie Charles (czyt. Czarls) Charlesa. Np. Czytałam książki Charlesa Dickensa na rondzie Charles’a de Gaulle’a. Gdy uderzył we mnie autobus, zorientowałam się, że to był zły pomysł.

03. Apostrofu można użyć, zastępując niektóre ucięte litery lub cyfry. Np. W roku ‘93 Mulder i Scully mieli się k’sobie, ale potem ją porwało UFO.

04. W większości języków, gdzie apostrof nie jest używany do odmiany, oznacza on elizję, czyli usunięcie głoski. Tak jest w angielskim, francuskim, czy nawet sindarinie. Dlatego imię bohaterki  Ana’ela del’Oberzdupenszmiren może wygląda wizualnie ciekawie, ale fonetycznie może być kiepsko. Dlatego jeśli stosujesz apostrof w wymyślonych nazwach własnych, niech on ma jakiekolwiek znaczenie.

05. Często w ocenianych tekstach zauważamy problemy z odmianą nazwisk z uniwersum potterowskiego. Reguła ta sama: jeśli nie wymawia się ostatniej litery, apostrof jest wymagany. Przykłady (kliknij, aby powiększyć ramkę):Apostrofu NIE UŻYWAMY:

06. W wyrazach pochodzenia obcego (głównie nazwach własnych), w których ostatnia litera jest wymawialna. Np. Strzeliłam do Deadpoola, a on poskarżył się Thorowi, który zniszczył mojego nowego MacBooka. 

07. W skrótowcach. Np. Dostarczyłam tego PIT-a do ZUS-u.

08. W odmianie nazwisk węgierskich apostrofu nie używamy nigdy. Ma to spore znaczenie zważywszy na to, że prawie nikt i tak nie wie, jak się je wymawia. Np. Powiedziałam koledze o Nagyu (czyt. Nodu), ale i tak wolał Korwina.

09. Nazwisk francuskich zakończonych na -oi, -o, -au, -ou nie odmieniamy w ogóle (a już na pewno nie z apostrofem), pamiętając o tym, że Francuzi są dziwni i nie warto w tym szukać sensu.

10. Nazwiska niemieckie zakończone na -el posiadają ,,e” ruchome, przez co odmieniamy je bez apostrofu, za to odejmując ,,e”, np. Diesel, ale Diesla (nie Diesela).

11. Przykłady imion z uniwersum potterowskiego odmienianych bez apostrofu (ostatnia litera nie jest niema):12. APOSTROF NA KLAWIATURZE...
...nie występuje. Znak znajdujący się koło prawego entera to prim, który ewidentnie nie jest apostrofem. Nie wiadomo, czemu ktoś uznał, że przeciętnemu człowiekowi prim przyda się bardziej niż apostrof. Spora część programów edycji tekstu poprawia ten znak na apostrof, jeśli nie, można go uzyskać za pomocą unicodu U+2019.W niektórych przypadkach, zwłaszcza związanych z wyrazami o nieintuicyjnej wymowie, warto skonsultować się ze słownikiem PWN lub poradnią językową, gdyż istnieje szereg wyjątków, np. imię Levi odmienia się Leviego, Leviemu, Levim, pomimo wymowy „liwaj”.

 Z podziękowaniami dla Prezydenta Internetu – Q za nadesłanie artykułu.