O NAS – OCENIALNIA LITERACKA


Jeżeli tworzysz prozę lub poezję i szukasz kogoś, kto sprawdzi, jak radzisz sobie z tekstem – nie ma lepszego miejsca w polskiej blogsferze! Projekt WSPÓLNYMI SIŁAMI funkcjonuje jako darmowa ocenialnia literacka. Słowem: przygarniamy zgłaszane nam teksty i publikujemy o nich opinie. A jak właściwie to działa w praktyce?

OCENIALNIA LITERACKA – CO TO TAKIEGO?

Przede wszystkim nic strasznego. Mianowicie, kilka osób zebrało się tutaj, aby doradzać Ci w kwestii pisania. Ty zgłaszasz nam swoje teksty (na przykład wysyłając je do nas drogą elektroniczną lub podając link do Wattpad) – my wystawiamy wielostronicowy komentarz. Każda ocena liczy około od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu stron, jest bogata w cytaty i uwagi merytoryczne. Przygarniamy treści wszelkiej maści (w tym opowiadania, powieści – książki, miniatury, poezję) i analizujemy je pod kątem: poprawności, struktury tekstu, zgodności z gatunkiem, interesującej i przemyślanej fabuły, konsekwentnej kreacji bohaterów, logiki świata przedstawionego, a także zgodności z kanonem (w przypadku fanfiction). Weźmiemy pod lupę wszystko – każdy aspekt Twojej pisaniny. Dostosujemy się również do Twoich oczekiwań, jeśli więc na jakimś aspekcie szczególnie Ci zależy – powiadom nas o tym podczas zgłoszenia. Zanim się jednak zgłosisz, zajrzyj tutaj: [REGULAMIN].


NIE TAKA STRASZNA OCENA NA WS…

...czyli nie jesteśmy tu od tego, by wytknąć Ci błędy i obśmiać warsztat. Ocenialnia literacka to nie analizatornia, prowadzona jedynie w celach rozrywkowych. Faktycznie, potrafimy śmiać się z potknięć, ale tylko jeśli masz chęć pośmiać się z nich razem z nami – wtedy ocena tekstu może zawierać gify i memy.

Pamiętaj jednak, że w każdym zgłoszeniu możesz zaznaczyć swoje wymagania co do tego, jak ma wyglądać ocena tekstu. Im więcej udzielisz nam wskazówek, tym lepiej będzie nam się pracowało. Niektórzy autorzy decydują się na luźny ton w ocenie, ponieważ na ogół uwagi żartobliwe na dłużej zostają w pamięci, a w późniejszym tworzeniu automatycznie unika się wspominanych potknięć, jednak nie jest to żelazna reguła. Do każdego autora tu, na ocenialni, podchodzimy indywidualnie i bierzemy pod uwagę Twoje oczekiwania.


OCENIMY TWÓJ TEKST WSPÓLNYMI SIŁAMI!

Skąd w ogóle taka nazwa? Ponieważ działamy wspólnymi siłami – my, oceniający, plus Ty – twórca, twórczyni. Ponadto musisz wiedzieć, że część wystawionych opinii to oceny grupowe, a część – prace samodzielne, jednak bez względu na formę wszystkie oceny wielokrotnie czytamy i sprawdzamy, aby upewnić się, że na naszej stronie głównej wylądują jedynie maksymalnie rzetelne i merytoryczne treści. Przekonany/na? 
Zgłoszenia przyjmujemy tutaj: [KSIĘGA ZGŁOSZEŃ].


KIM JESTEŚMY? – EKIPA WSPÓLNYMI SIŁAMI

Nie musisz też martwić się tym, że nie wiemy, co robimy – załogę Wspólnymi Siłami tworzą osoby z wykształceniem z zakresu literatury oraz filologii polskiej, a także zaangażowani pasjonaci z bagażem własnych doświadczeń. Ponieważ zależy nam na rzetelności oraz spełnieniu Twoich wymagań, nie bierzemy do składu WS ludzi z łapanki. Aby przejść rekrutację i oceniać, trzeba wykazać się nie tylko wiedzą (analiza literacka oraz strona techniczna języka), ale też umiejętnością jej przekazywania. Angażujemy się także w inne literackie projekty – recenzje, portale redaktorskie, czasopisma i – przede wszystkim – własne teksty. Niektórzy z nas współpracują z wydawnictwami.

Pamiętaj też, że nie zarabiamy na ocenach – ocenialnia literacka pełni funkcję wolontariatu. Dzięki temu możemy dzielić się zdobytym doświadczeniem oraz stale rozwijać swoje umiejętności. Tylko o to nam chodzi, a jedyne, czego od Ciebie wymagamy, to odpowiedzi na ocenę pod publikacją dotyczącą Twojego tekstu. Chcemy wiedzieć, co myślisz o naszej pracy i czy nie poszła ona na marne. To wszystko![Projekt Wspólnymi Siłami wymaga jednak naszego wolnego czasu, dlatego jeżeli się zgłosisz, musisz wiedzieć, że w niektórych przypadkach poczekasz na ocenę nawet do kilku miesięcy. Aby maksymalnie umilić Ci ten czas, wciąż aktywnie rozwijamy naszą Encyklopedię, czyli zbiór porad w temacie pisania, z którymi możesz zapoznać się już dziś. Zapraszamy!].


Z pierwszego składu WS pozostały: Elektrownia, Forfeit i SkoiastelKARTY HISTORII

21.03.2015 – oficjalne otwarcie projektu;
01.09.2015 – otwarcie Księgi Zgłoszeń;
18.11.2015 – stuknęło 50 ocen;
21.03.2016 – pierwsze urodziny – 70 ocen;
14.07.2016 – nowy szablon! – 80 ocen;
28.12.2016 – STO OCEN (Setna – Musivum – pierwszy WYBITNY na WS);
21.03.2017 – drugie urodziny – 106 ocen;
01.07.2017 – odświeżenie projektu jako ocenialnia literacka 
(już nie tylko blogowa);
21.03.2018 – trzecie urodziny – 130 ocen;
21.03.2018 – czwarte urodziny i zwiększenie zasięgu o Wattpad – 165 ocen;
31.10.2019 – pierwsza analiza tekstu wydanego;
21.03.2020 – piąte urodziny WS, nowa domena, nowy szablon, 204 oceny
21.03.2021 – szóste urodziny WS, analiza naszej twórczości, 232 oceny
21.03.2022 – siódme urodziny WS, 246 ocen
21.03.2023 – ósme urodziny WS, 260 ocen, zawieszenie projektu


OCENIALI Z NAMI

Dafne, Deneve, Dhaumaire, Fenoloftaleina, Frank, Hachi, Hiroki, hope, Ithlinne, 
Jealithe, Lena, Marta, maximilienne, Melodia, MyJoy,
Mrs.Mayhem, Nea i Koh, Niah, NieFikcyjna, Radhika Murai i Szałt

DZIĘKUJEMY!